فشار خون

فشار خون بالا

فشار خون

اعداد فشار خون شما به چه معناست؟

تنها راه برای تشخیص فشار خون بالا ((HBP  یا فشار خون بالا آزمایش فشار است. درک نتایج دریافت شده کلید کنترل فشار خون بالا است.

 

محدوده فشار خون سالم و ناسالم

BLOOD PRESSURE CATEGORY SYSTOLIC mm Hg (upper number) and/or DIASTOLIC mm Hg (lower number)
NORMAL LESS THAN 120 and LESS THAN 80
ELEVATED 120 – 129 and LESS THAN 80
HIGH BLOOD PRESSURE (HYPERTENSION) STAGE 1 130 – 139 or 80 – 89
HIGH BLOOD PRESSURE (HYPERTENSION) STAGE 2 140 OR HIGHER or 90 OR HIGHER
HYPERTENSIVE CRISIS (consult your doctor immediately) HIGHER THAN 180 and/or HIGHER THAN 120

توجه: تشخیص فشار بالا باید با پزشک متخصص تایید شود. پزشک همچنین باید هرگونه خوانش فشار خون پایین غیرمعمول را نیز ارزیابی کند.

 

دسته بندی فشار خون

پنج محدوده فشار خون که توسط انجمن قلب آمریکا به رسمیت شناخته شده است عبارتند از:

 

فشار طبیعی

اعداد فشار کمتر از 80/120 میلی متر جیوه در محدوده طبیعی در نظر گرفته می شوند. اگر نتایج شما در این دسته قرار می‌گیرد، عادت‌های مفید برای قلب مانند پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم را رعایت کنید.

 

فشار بالا

افزایش فشار زمانی است که خوانش‌ها به طور مداوم بین 120-129 سیستولیک و کمتر از 80 میلی‌متر جیوه دیاستولیک باشد. افراد مبتلا به فشار خون بالا احتمالاً به فشار بالا مبتلا می شوند مگر اینکه اقدامات لازم برای کنترل این بیماری انجام شود.

 

مرحله 1 فشار بالا

مرحله 1 فشار خون بالا زمانی است که فشار خون به طور مداوم بین 130-139 سیستولیک یا 80-89 میلی متر جیوه دیاستولیک متغیر است. در این مرحله از فشار خون بالا، پزشکان احتمالاً تغییرات سبک زندگی را تجویز می کنند و ممکن است بر اساس خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک (ASCVD)، مانند حمله قلبی یا سکته، داروهای فشار را اضافه کنند.

 

مرحله 2 فشار خون بالا

مرحله 2 فشار خون بالا زمانی است که فشار خون به طور مداوم در محدوده 140/90 میلی متر جیوه یا بالاتر باشد. در این مرحله از فشار خون بالا، پزشکان احتمالاً ترکیبی از داروهای فشار خون و تغییر سبک زندگی را تجویز می کنند.

 

بحران فشار خون بالا

این مرحله از فشار بالا نیاز به مراقبت پزشکی دارد. اگر فشار خون شما به طور ناگهانی از 180/120 میلی متر جیوه فراتر رفت، پنج دقیقه صبر کنید و سپس دوباره فشار خود را آزمایش کنید. اگر خوانش شما هنوز به طور غیرعادی بالاست، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است یک بحران فشار بالا را تجربه کنید.

 

اگر فشار خون شما بالاتر از 180/120 میلی متر جیوه است و علائم آسیب احتمالی اندام مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس، کمر درد، بی حسی/ضعف، تغییر در بینایی یا مشکل در صحبت کردن را تجربه می کنید، منتظر نمانید تا ببینید آیا فشار شما خود به خود پایین می آید با اورژانس تماس بگیرید.

اعداد فشار خون شما و معنی آنها

فشار شما به صورت دو عدد ثبت می شود:

فشار سیستولیک (عدد اول) – نشان می دهد که خون شما در هنگام تپش قلب چه فشاری بر دیواره شریان شما وارد می کند.

فشار دیاستولیک (عدد دوم) – نشان می دهد که خون شما در حالی که قلب بین ضربان ها در حال استراحت است، چه فشاری بر دیواره شریان شما وارد می کند.

کدام عدد مهمتر است؟

به طور معمول، توجه بیشتری به فشار سیستولیک (عدد اول) به عنوان یک عامل خطر اصلی برای بیماری های قلبی عروقی برای افراد بالای 50 سال داده می شود. در بیشتر افراد، فشار خون سیستولیک به طور پیوسته با افزایش سن به دلیل سفتی فزاینده شریان های بزرگ افزایش می یابد.

 

با این حال، برای تشخیص فشار بالا، ممکن است از فشار سیستولیک یا افزایش فشار دیاستولیک استفاده شود. بر اساس مطالعات اخیر، خطر مرگ ناشی از بیماری ایسکمیک قلبی و سکته با هر 20 میلی متر جیوه افزایش سیستولیک یا 10 میلی متر جیوه افزایش دیاستولیک در بین افراد 40 تا 89 ساله دو برابر می شود.

 

چرا فشار خون با میلی متر جیوه اندازه گیری می شود؟

مخفف mm Hg به معنای میلی متر جیوه است. جیوه در اولین فشارسنج های دقیق مورد استفاده قرار گرفت و امروزه نیز در پزشکی به عنوان واحد استاندارد اندازه گیری فشار استفاده می شود.

 

گرفتن نبض در مقابل بررسی فشار خون

در حالی که هر دو نشانه سلامت هستند، فشار و ضربان قلب (نبض) دو اندازه گیری جداگانه هستند.

 

فشارسنج دیجیتال شیان

فشارسنج دیجیتال شیان

منبع ترجمه:

https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/understanding-blood-pressure-readings

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.