ماسک بیهوشی

ماسک بیهوشی

ماسک بیهوشی

ماسک‌های پزشکی انواع مختلفی دارند؛ مانند ماسک پزشکی، ماسک تنفسی، ماسک دهان‌به‌دهان، ماسک بیهوشی و موارد دیگر که هرکدام کاربردهای متفاوتی دارند.

ماسک پزشکی یا تنفسی برای حفاظت شخص از نفوذ میکروب‌ها و مواد عفونی و خون به دهان و بینی فرد به کار می‌رود؛ که ماسک‌های جراحی، N95، سه لایه و … از این نوع هستند.

ماسک دهان‌به‌دهان که CPR هم گفته می‌شود برای تنفس دهان‌به‌دهان با فرد بی‌هوش به کار می‌رودبه‌منظور جلوگیری از انتقال بیماری‌هایواگیردار، آلودگی‌ها، خون و موارد دیگری که قابل‌سرایت هست استفاده می‌شود.

برای بیهوشی در حین عمل جراحی چند روش وجود دارد مانند بیهوشی عمومی، بی‌حسی در ناحیه موردنظر، بی‌حسی نخاعی و استنشاق گاز بیهوشی یا تزریق وریدی ماده بیهوشی.

ماسک بیهوشی که برای استنشاق گاز بیهوشی هست در اتاق‌های عمل بسیار پرکاربرد است و از ماسک‌های تخصصی پزشکی به شمار می‌رود. متخصص بیهوشی این ماسک را بر روی صورت فرد قرار می‌دهدو با انتقال گاز بیهوشی از طریق لوله متصل به ماسک شخص با استنشاق آن گاز بی‌هوش می‌شود تا از طریق بی‌هوشی درد را در حین عمل جراحی حس نکند.

جنس این ماسک پلاستیکیشفاف یا سیلیکونی است که کاملاً دهان و بینی بیمار را می‌پوشاند. شفاف بودن آن خون یا استفراغ احتمالی خارج‌شده از دهان و بینی بیمار را نشان می‌دهد.همچنین دم و بازدم بیمار را نشان می‌دهد.

این ماسک‌هابه‌صورتی ک‌بارمصرف و یا قابل‌استفاده مجدد هستند. ماسک‌های بیهوشی سیلیکونی دارای بالشتک‌های نرم هستند، نشتی ندارند و سایزهای مختلفی دارند.در سایزهای صفرتا پنج موجود هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.