ونتیلاتور

ونتیلاتور

ونتیلاتور

در بعضی مواقع بیمار به دلایلی مانند بیماری فلج اطفال که مبتلابه فلج تنفسی باشد، کما، کووید-19و… که نتواندبه ‌طور طبیعی نفس بکشد به کمک خارجی برای تنفس خود احتیاج پیدا می‌کند. کووید-19بیماری جدیدی هست و نزدیک به سه سال از پیدایش آن می‌گذرد که زندگی همه انسان‌ها را متحول کرده است.

این بیماری به‌گونه‌ای هست که باعث التهاب مجاری تنفسی می‌شود و ریه‌ها را غرق در عفونت می‌کند. به این دلیل نیاز به استفاده از دستگاه ونتیلاتور نیز بیشتر شده است.

ونتیلاتور دستگاه تنفس مکانیکی است و به بیمارانی که نمی‌توانندبه‌تنهایی نفس بکشند کمک می‌کند تا عمل بازدم را انجام دهند. این دستگاه دارای لوله‌هایی است که به مجاری تنفسی بیمار متصل می‌شود تا بتواند اکسیژن موردنیاز را از طریق دهانو نای به ریه‌ها برساند.

دستگاه ونتیلاتور را می‌توان به‌گونه‌ای تنظیم کرد که تعداد معینی از تنفس را در دقیقه انجام دهد؛ که اندازه تنظیمی برای تعداد تنفس به شرایط ریوی بیمار مربوط می‌شود.

ونتیلاتور انواع مختلفی دارد؛ تهویه با فشار مثبت، تهویه با فشار منفی، تهاجمی و غیرتهاجمی.

مانند ونتیلاتور تهویه با فشار مثبت که هوا را به ریه‌ها منتقل می‌کند. این دستگاه به ونتیلاتورهای فشارثابت، حجم ثابت، زمان ثابت و فرکانس بلا دسته‌بندیمی‌شود. تهویه با فشار منفی که با انبساط و انقباض قفسه سینه، هوا را به ریه‌هامی‌رساند.

. تهویه هوا ممکن هست تهاجمی باشد یا غیرتهاجمی. تهویه تهاجمی با لوله‌ای که در مجاری تنفسی بیمار قرار می‌گیردیا از طریق سوراخی که در گردن بیمار صورت می‌گیردانجام می‌شود.

اما تهویه غیرتهاجمی نیاز با وارد شدن لوله به داخل مجاری تنفسی نیست و به‌صورت ماسک هست و می‌تواند که با قرار دادن آن روی بینی و دهان هوا را به ریه‌ها منتقل می‌کند. این نوع تهویه برای افراد دارای مشکل در خانه نیز استفاده می‌شود.

ونتیلاتور فشار منفی غیرتهاجمی مزایا و معایبی دارد. از مزایای آن می‌توان عدم نیاز به استفاده از لوله درراه تنفسی، کاهش نیاز به شل کننده ی عضلانی، آپنه تنفسی در خواب و … اشاره کرد. معایب این نوع ونتیلاتور در استریل کردن آن و رعایت کامل موارد بهداشتی آن است که می‌تواند سخت باشد همچنین تحرک نداشتن بیمار، افزایش غلظت خون بیمار و موارد دیگر می‌توان از معایب آن باشد.

تهویه غیرتهاجمی سه نوع هستند.

  • CPAPکه فشار مداوم جریان هوایی است که به‌صورت ثابت و ملایم هوا را به ریه‌های بیمار اعمال می‌کند.
  • APAPفشار مثبت هوای خودکار که قابل تنظیم هست و با توجه به الگو تنفس تنظیم می‌شود.
  • BiPAPفشار مثبت دوطرفه راه هوایی است که با قرار دادن ماسک بر روی صورتو روشن کردن دستگاه هوا را به داخل مجاری تنفسی هدایت می‌کند.

در هنگام استفاده از ونتیلاتور رعایت نکات بهداشتی اهمیت بالایی دارد تا از ورود میکروب‌ها به داخل دستگاه تنفسی جلوگیری شود. همچنین استفاده از این دستگاه ممکن است باعث بروز مشکلاتی چون آسیب به ریه‌ها، مسمومیت ناشی از اکسیژن زیاد، ایجاد لخته خون، آسیب‌های وارده به دیوار صوتی و احساس درد و ناراحتی در سینه و گلو شود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.