پمپ سرنگ

پمپ سرنگ

پمپ سرنگ

بعضی از داروها احتیاج به‌دقت در میزان تزریق دارند و باید در یک مدت‌زمان معین میزان دوز لازم برای اثربخشی داروها به بیمار تزریق شود. با پیشرفت علم و فنّاوری این کار توسط دستگاه‌های مختلفی به نام‌های پمپ Infusion، پمپ تالاسمی، پمپ سرنگی و …انجام می‌شود.

پمپ اینفیوژن که برای تزریق دارو، مایعات در مقدار زیاد و کم مثل داروهای انسولین، داروهای هورمونی، آنتی‌بیوتیک‌ها و دیگر موارد مورداستفاده قرار می‌گیرد.

بیماری تالاسمی که به خاطر اختلال خونی ارثی به وجود می‌آید نیازمند دریافت دارو برای درمان خود هستند که برای تزریق دارو از دستگاه پمپ تالاسمی استفاده می‌کنند. این پمپ دقت بسیار بالایی دارد و با تنظیم میزان و زمان لازم برای تزریق دارو شروع به کار می‌کند.

پمپ سرنگ نوعی دیگر از دستگاه‌های تزریق مکانیکی هست. این دستگاه یک پمپ تزریق کوچک هست که دارو را به‌صورت تدریجی و پیوسته به بیمار تزریق می‌کند. پمپ‌های سرنگ دو نوع هستند یکی پمپ سرنگ آزمایشگاهی و یکی پمپ تزریق پزشکی. پمپ سرنگ آزمایشگاهی برای مواردی که آزمایشگاه‌های تحقیقی احتیاج به انتقال و تحویل اندازه بسیار دقیق مایع دارند مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این پمپ نسبت به پمپ پزشکی ویژگی‌های بیشتری دارد و معمولاً حجم کمتری را در برمی‌گیرد. پمپ سرنگ، پمپ سرنگ ماژول OEM، پمپ سرنگ فشارقوی و … نمونه‌هایی از پمپ سرنگ آزمایشگاهی هستند.

پمپ تزریق پزشکی برای انتقال و اندازه کنترل‌شده مایعات در مدت‌زمان مشخص به بیماران همچون داروها، مواد مغذی، خون و … مورداستفاده می‌گیرد؛ که از این نوع پمپ برای تشخیص و درمان نیز استفاده می‌شود.

پمپ سرنگ قسمت‌های مختلفی دارد مانند کامپیوتر هوشمند، ست نگه‌دارنده، سوزن، پمپ و پلانگر. نحوه کار با دستگاه به این صورت است که سرنگ را در قسمت نگه‌دارنده بالای دستگاه قرار می‌گیرد و ثابت می‌شود. دستگاه را روشن کرده و سرعت تزریق را مشخص می‌کنیم. با استارت کردن دستگاه به‌ جلو بردن پلانگر شروع به تزریق می‌کند.

در هنگام استفاده از این دستگاه باید دقت کرد که دستگاه در محل خیس قرار نداشته باشد. قبل از تمیز کردن خاموش باشد. باید منبع برق اختصاصی برای آن استفاده کرد. از عملکرد درست آن اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.